WİNG TSUN NEDİR?

Wing Tsun yaklaşık 300-400 yıl önce bayan bir Shaolin rahibesi olan NG MUI tarafından bulunmuştur. Evet bu branşı geliştiren hem bir bayan hem de Kung Fu ustasıdır. Bu branşı geliştirme sebebi artık Shaolin Kung Fudaki zor ve güce dayanan hareketleri yapamamasıdır. Daha az güce ve bedensel yeterliliğe ihtiyaç duymasıdır. Hatta bulan kişinin bayan olmasının yanında NG MUI‘nin ilk öğrencisi de bir bayandır. Hatta branşta bu bayandan ismini almıştır. Bu bayanın ismi Wing Tsundur. Anlam olarak da  ‘güzel bahar’ , ’bahar şarkısı’ , ‘sonsuz bahar’ anlamına gelmektedir.

     Bu kısa tarihçeden sonra peki nedir branş olarak bu Wing Tsun ondan bahsedelim biraz da. Wing Tsun bir saldırı anında kendimizi en hızlı şekilde, zarar görmeden veya en az zararla kendimizi korumayı amaç edinmiş bir savunma sanatıdır. Kesinlikle gösteriş veya yüksek bedensel yeterlilik isteyen bir branş değildir. En az güç ve en hızlı şekilde rakibi etkisiz hale getirmeyi amaçlar. Kesinlikle kural içermez. Çünkü saldıran kişinin sizin canınıza mal olabilecek bir saldırı yaparken sizden kendinizi korurken herhangi bir etik veya sportmence bir davranış beklenemez. Uygularken aşırı bir güç ve yeterlik istemediği için hem çocuklara hem de yaşlılara da hitap eder Wing Tsun kilo, boy, yaş ve cinsiyet faktörü gözetmeden mücadele edebilmenizi ve kendiniz koruyabilmenizi sağlar. Bütün müsabık branşlarda boy, yaş, kilo ve cinsiyet çok önemli iken bu branş rakibin gücünü ona karşı kullanmayı öğrettiği için çok önem arz etmez. Ayrıca içinde fizik, geometri ve biyolojide barındırır.

     Bu branşta her yerinizle saldırmayı öğrenirsiniz. Öncelikle tekme, yumruk, diz dirsek vurma, kilitler ve rakibi savurmalar, yer dövüşü çalışılırken belli bir süre sonra kafanızı, omzunuzu ve vücudunuzun her yerini kullanmayı öğrenirsiniz.

     İlk başlarda bir kişiye karşı savunmayı öğrenirken daha sonraları birden çok kişiye karşı savunmayı öğrenirsiniz. Ayrıca sopa, bıçak kullanmayı ve bunlara karşı kendinizi korumayı öğrenirsiniz. Wing Tsun savunma yaparken aklınızı en iyi şekilde kullanmayı öğretirken, korku yönetimini de size öğretir.

     Sizde Ankara’da iseniz spor yapmak, bir savunma sanatı çalışmak, bedensel yeterliliğinizi artırmak, yeni bir arkadaş ortamı ve hobi edinmek, güzel ve eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız sizi WİNG TSUN öğrenmeye davet ediyoruz…

                                                                                                  SİHİNG MEHMET ÇIRAKOĞLU                                                                                                              EWTO ANKARA

                                                                                                          ANKARA WİNGTSUN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir