Sokakta En Etkili Dövüş Sporu Hangisidir?

Bu soruya en doğru cevabı vermek için öncelikle biraz sokağı tanımamız gerekir. Yani “sokak ta” kelimesinin içini doldurmak, sokak kavgalarını belirli bir oranda anlamak gerekmektedir.

   Sokak kavgaları çok büyük olasılıkla ani gelişen habersiz yakalandığımız olaylar olmakla beraber, daha önceden haberimizin olabileceği planlı “randevulu” dövüşler de olabilir. Hepimiz liselerde – çıkışta bekle lan – lafını söylemiş yada duymuşuzdur. Zaten kanımızın en deli aktığı o çağlarda kavga etmemişseniz gerçekten tebrikler. 😀

  Sokak kavgalarının en temel ve ortak özelliği ,kavga edecek kişilerin birbirlerini o anda tanımasıdır. Yani karşınızdaki kişinin boyu,kilosu,fiziksel diğer avantajları,sporcu kimliği,cinsiyeti gibi özellikleri anlık belirlenir. Yolda yürürken yanında sevgilisi olan bir abimiz göz ucunuzla temasa gectiğinizde “ne baktın gardaş” diyebilir. Sonra saniyeler süren bir kavga ve yaka paça parçalanmış iki insan…

   Sokak kavgaları her zaman bu kadar basit olmaz elbette. Arabasında sopa sallama taşıyanlar, belinde tabancayla gezenler, cebinde çakılar, muştalı anahtarlıklar vs.vs. Biraz psikopat bir toplumuz. Kavgaya meyilli arkadaşlarımız emanetsiz gezmeler genelde. Ve birde bizim mahallelerde mahallelerin sahipleri falan olur bazen. Hani derler “bizim mahalleden falancaya yamuk yapmışsın” diye. Yani anlayacağınız her yerde herkesle kavga edebilmeniz mümkün. Peki neden? ?nasılsa bulunur bir sebep.

Sonuç olarak sokakta başımıza ne geleceği belli değil arkadaşlar. Bunun üzerine hırsızlık – gasp, adam kaçırma, taciz, tecavüz, organ mafyası, çek senet işleri 😀 gibi daha sürüsüyle sebep eklenebilir. Şimdi fark ettim de kavga etmemek zor olsa gerek.

 Sokak kavgalarının bir diğer özelliği de  ETİK kuralların ve müsabaka kurallarının olmamasıdır. Sokakta hakem,ring, düdük, zil, round, saha, tatami, minder, kural gibi hiçbir kanun ve yükümlülük yoktur. Dopingli bile olabilirsiniz. Alkolde serbest 😀

 Peki gelelim can alıcı soruya. Sizce tüm bu kuralsızlıklar ve belirsizlikler meydanı olan sokak ta ,  kurallı bir ring – müsabaka sporu sizce yeterli midir?

 Sizce karşınızda kinde bıçak yada sallama varsa Boks gardınız ne kadar işe yarar ? Yada elinde sopa olan bir rakibe tekme atmaya çalışarak nereye varabilirsiniz ? Peki ya kışın kaygan zeminde ve ayağınızda botlarla ne kadar yükseğe tekme atabilirsiniz ?  Bir asansörde tartışmanız gerekebilir yada cok daha dar bir mekanda. Yada etrafınızı birden fazla insan çevirmiş olabilir. Bu gibi durumlarda en iyi dövüş sporu nedir ?

    Bu makalemin cevap vermek istediği soru bu ama buraya kadar olayları biraz aklınızda canlandırmak istedim ki olayın önemi anlayasınız.

Cevaba geçecek olursak;

1. Sistem kuralsız olmalı ( Not: MMA bile kurallıdır bilginize. Hemde cok komik kuralları var bir okuyun :))

2. Tekme Yumruk Diz Dirsek Tutma Bogusma Kilitleme ve Yer dövüşü mesafelerinin herbirini içermelidir.

3. Olimpik bir musabaka amacıyla değil , nefsi müdafa amacıyla calısılmalıdır.

4. Sopa Bıcak vb. cisimlerle yakından ilgili olması gerekmektedir.

5. ETİK kuralları silmeniz gerek.

Rakibiniz ringde sizi hoşaf etse de müsabaka sonunda gelip elinizi sıkacaktır. Ama sokakta böyle bir dünya yok.  O yüzden rakibin hassas bölgelerini hedef alabilecek teknikler biliyor olmanız ve bunları eğer kullanmanız gerekiyorsa kullanabilmeniz gerekmektedir.

 Şimdi diyorsunuz ki peki hangi branşları yapalım. Ring sporları elbette sokakta işe yarar. İşe yaramaz demiyorum. Ama ideal olan yukarıda yazdığım 5 maddeyide kapsayan branşlardır.

Wing Tsun , Escrima, Ninjutsu, Silat, Systema, Kravmaga gibi branşlar , diğer sporlara nazaran sokakta daha etkili ve gerçekcidir.

Tabiki kavga etmenizi istemiyorum ama sokakta basınıza birsey gelme ihtimaline karsılık , bu tarz branşları çalısarak kendinizi extra güvene alabilirsiniz.

                                                                                          Saglam Dövüş ,Hayatta Kal 

                                                                                             Sinan Acer

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir